3rd cze

Moje dziecko, najprawdopodobniej zainspirowane rocznicą komunii, zaczęło dogłębnie analizować Dekalog. Rozczulił mnie ten widok. Do czasu, kiedy nie padło pytanie: mamo, co to znaczy nie cudzołóż?

No właśnie, co tak naprawdę oznacza to dziwnie brzmiące określenie?

Nie cudzołóż
Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego to jedno z przykazań Dekalogu, ustanowionego przez Boga. Nakazuje ono życie w czystości. Najczęściej interpretowane jest przez wiernych, jako zakaz uprawiania seksu przez kogoś, kto jest w związku małżeńskim lub z kimś, kto jest w związku małżeńskim. Mówiąc krótko, cudzołożenie to zdrada.

W tej formie szóste przykazanie nie wzbudza większych kontrowersji. Niewierność małżeńska budzi ogólne potępienie. Zdrada nadwyręża zaufanie, niszczy bliskość w związku, rodzi poczucie krzywdy. Nikt tego specjalnie nie neguje.

Taka interpretacja jest jednak mocno uproszczona. Kościół Katolicki przykazanie „nie cudzołóż” opisuje zdecydowanie szerzej.

Nie pożądaj
I tu pojawiają się schody. Cudzołożenie bowiem dotyka również sfery myśli. Jeśli jesteśmy w związku małżeńskim, grzechem jest już samo myślenie o innej osobie w sposób seksualny. I o ile możemy podjąć próbę odizolowania się od materiałów prowokujących takie myśli – gazety, portale internetowe, programy telewizyjne, zdjęcia – to nie sposób odciąć się od „atrakcyjnego otoczenia”. Zwłaszcza w porze wiosenno-letniej, kiedy dookoła mnóstwo pięknych, roznegliżowanych ciał. Jak ujarzmić myśli?

Inne wykroczenia przeciw szóstemu przykazaniu
Seks przedmałżeński, konkubinat, antykoncepcja (z wyłączeniem metody kalendarzykowej), in vitro… Kto bez winy, niechaj pierwszy rzuci kamień.

Uświadamianie
Jak wyjaśnić dziewięcioletniemu dziecku, tak trudne i złożone zagadnienie? Jestem zdecydowaną przeciwniczką nauki bez zrozumienia. Postanowiłam więc stanąć na wysokości zadania.
– Nie cudzołóż? To znaczy, nie śpij w cudzym łóżku.
Syn wydaje się usatysfakcjonowany odpowiedzią. Niepokoi mnie jednak szelmowski uśmiech na ustach nastoletniej córki.
– Ciekawe co mu powiesz, jak będzie nocował u babci?

Comments (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *