1st lut

Zapięcie dziecka w foteliku samochodowym to niezła przeprawa. Jednak prawdziwa próba charakterów zaczyna się, gdy mały podróżnik zaczyna wypinać się z pasów w czasie jazdy.  Jak przekonać dziecko do bezpiecznego podróżowania samochodem?

Dobry przykład
Nie przekonasz dziecka, że pasy bezpieczeństwa to niezbędny element jazdy samochodem, jeśli sam ich nie zapinasz. Własnym przykładem pokaż, że przepisów się nie łamie. Wyjaśnij też zasady bezpiecznego podróżowania samochodem.

Nauka poprzez doświadczenie
Umoralniające pogadanki nie zawsze jednak przynoszą pożądany skutek. O wiele skuteczniejszą metodą jest doświadczenie „na własnej skórze”, jak ważne jest zapinanie pasów. W tym celu namawiam do przeprowadzenia małego eksperymentu. Przetestowaliśmy go z mężem na własnych dzieciach.

Umówiliśmy się, że tylko raz – po wejściu do samochodu – przypomnimy dzieciom o obowiązku zapięcia pasów. Jak można się domyślić żadne z trójki naszych dzieci pasów nie zapięło. Mąż rozpędził delikatnie auto i, w najmniej oczekiwanym momencie, gwałtownie przyhamował. Dzieciaki powypadały z fotelików zderzając się ze sobą. Były wyraźnie przestraszone. O dziwo nie podniosły większego lamentu tylko grzecznie pozapinały pasy.

Siła autorytetu 
Naiwnie sądziliśmy, że powyższa sytuacja zamknie temat raz na zawsze. Niestety problem wrócił jak bumerang, kiedy nastoletnia córka – z racji wieku i osiągniętej masy ciała – przestała używać fotelika. Młodsze rodzeństwo podniosło bunt. Musiałam zdusić go w zarodku.

Widząc dwóch policjantów na służbie podeszłam do nich z dziećmi. Poprosiłam o wytłumaczenie pociechom dlaczego muszą jeździć w fotelikach samochodowych. Byli prawie tak samo zaskoczeni jak moje dzieci. Niemniej jednak fantastycznie wywiązali się z zadania. Z całą powagą, należną służbom mundurowym, poinstruowali dzieci o zasadach bezpiecznej jazdy samochodem, jak i o skutkach łamania przepisów prawa drogowego.
Zadziałało.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *