Wielu marzy o wielkich osiągnięciach, spektakularnym sukcesie, byciu najlepszym w jakiejś konkretnej dziedzinie. Niewielu się to udaje. Dlaczego? Czy trzeba mieć wyjątkowe szczęście, duże pieniądze, albo szerokie znajomości, żeby znaleźć się na „szczycie”?
Niekoniecznie. Nie osiągniesz szczytu jeśli nie wiesz, gdzie on jest. Bujanie w obłokach i powtarzanie w kółko, że „chciałbyś być kimś”, „chciałbyś coś osiągnąć”, na nic się nie zda, jeśli nie skonkretyzujesz celu i nie wyznaczysz drogi, która do niego prowadzi. Jeśli nie ruszysz z miejsca.
Możesz przeżyć większość życia chwaląc się jakie masz świetne pomysły i koncepcje na siebie, na biznes, na duże pieniądze i… nic, nigdy z tym nie zrobić. 80% decyzji trzeba podjąć natychmiast. Inaczej nigdy nie zostaną zrealizowane. Pozostałe 20% można odłożyć na później. Pod jednym warunkiem – nadając im konkretny termin realizacji.
Nie bój się marzyć
Nawet o rzeczach na pierwszy rzut oka nieosiągalnych. Skuteczność realizacji celów rośnie 100-krotnie jeśli za tymi celami stoją marzenia.
Wyznacz szczyt
Zastanów się na czym, tak naprawdę Ci zależy. Co jest Twoim celem? Tylko – uwaga! – Twoim. Nie Twoich rodziców, szefa czy najlepszego kumpla. Posłuchaj siebie, swojego serca. Jeśli będziesz ze sobą zupełnie szczery może okazać się, że praca, którą obecnie wykonujesz, miejsce w którym mieszkasz, zajęcia którym poświęcasz większość swojego czasu, są zupełnie oderwane od celu, na którym Ci zależy. Pomyśl czy nie nadszedł odpowiedni czas, aby to zmienić.
Określ cele
Weź kartkę i długopis i zapisz po dwa cele długoterminowe (na najbliższe 5 lat), krótkoterminowe (na najbliższe 5 miesięcy) i bieżące (na najbliższe 5 tygodni).
Podnieś swoją motywację do działania
Aby to zrobić wykonaj proste ćwiczenie. Usiądź wygodnie w ulubionym miejscu, zamknij oczy i wyobraź sobie sytuację, w której zrealizowałeś wszystkie cele. Jak się wówczas czujesz? Co słyszysz? Co widzisz? Jak wyglądasz? Co powiesz? Jak zareaguje Twoje środowisko społeczne? Jak zmienia się Twoje życie?
Prawda, że to przyjemne uczucie? Warto o nie zawalczyć.
Przygotuj plan działania
Zastanów się jakie działania musisz podjąć, bądź jakie kompetencje uzupełnić, aby założony cel osiągnąć. Cele długoterminowe rozbij na zadania i rozłóż je w czasie – pamiętaj, aby każde zadanie miało przypisany konkretny termin realizacji.
Niezwykle pomocnym narzędziem jest „tygodniowy plan zajęć” (schemat podobny do szkolnego planu lekcji). Pod każdym dniem tygodnia, w odpowiednim przedziale czasowym wpisujesz wszystkie zajęcia, obowiązki, czas wolny, itp. Wypełniasz go tak, aby jak najlepiej pomagał Ci realizować cel. Postaraj się ująć w nim jak najwięcej powtarzalnych czynności (nawyków). Wyznacz stałe pory czasu wolnego, który możesz wykorzystać jak chcesz. Najważniejsze, aby elementy Twojego harmonogramu, które odpowiadają za realizację celów były niezmienne i trwałe.
Postaraj się tak zarządzać swoim czasem, aby nic nie przeszkodziło Ci w realizacji celu.
AP
2016-01-10Zatem marz, działaj, zwyciężaj …:)
View CommentUP
2016-01-10Tego nigdy za wiele 🙂
View Comment