24th kwiecień

Przeżyłam – dość radośnie – kolejną rocznicę urodzin. W głowie zakwitła myśl – czy chciałabym cofnąć czas? Co jest bardziej nęcące, to co nieodwrotnie za mną, czy to co dopiero przede mną?

Kobiety niechętnie rozmawiają o wieku. Kiedy są nastolatkami wstydzą się swojej młodości, kiedy dojrzewają trudno im zaakceptować upływ czasu. Gdy z ust kobiety pada pytanie: „Na ile lat wyglądam?”, najlepiej uciec. No, bo jaka odpowiedź będzie tu wystarczająco dobra?

Wszechobecny kult młodości i piękna sprawia, że popadamy w pewien rodzaj obłędu. Nie potrafimy i nie chcemy zaakceptować naturalnego procesu przemiany naszego ciała. Dynamiczny rozwój chirurgii estetycznej jest tego najlepszym dowodem. A przecież

KOBIETA JAK WINO, IM STARSZA TYM LEPSZA

Wiek ma wiele atutów. Poniżej te, które udało mi się wychwycić. Lista nie jest zapewne zamknięta.

1.    Doświadczenie
Na liście najbardziej wpływowych kobiet świata dominują kobiety grubo po pięćdziesiątce:  Angela Merkel, Hillary Clinton, Melinda Gates, Janet Yellen. Osiągnięcie wysokiego stanowiska wymaga bowiem doświadczenia, a te przychodzi z wiekiem.
2.    Harmonia
Zdobyte doświadczenie wprowadza w życie harmonię, pozwala ze spokojem patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość.
3.    Świadomość tego, kim jesteśmy
Najczęściej znamy już swoją drogę. Wiemy dokąd zmierzamy, co jest naszą życiową misją. Dzięki temu przestajemy szarpać się same ze sobą.
4.    Więcej przestrzeni dla siebie
Odchowane dzieci to idealny moment na zatroszczenie się o siebie. W końcu mamy czas na realizację pasji, spotkania z przyjaciółmi.
5.    Prawdziwe przyjaźnie
Czas pozwala zweryfikować grono przyjaciół. Zostają przy nas najbardziej wartościowi. Już wiemy kto jest kto i z kim warto utrzymywać trwałe relacje.
6.    Pełnia kobiecości
Znamy siebie. Swoje upodobania, mocne strony. Potrafimy wydobyć to, co w nas najpiękniejsze.

Nie chciałabym cofnąć czasu. Nie mam też poczucia, że kończy się mój „okres przydatności”. Wręcz przeciwnie, wierzę że to co najlepsze dopiero przede mną. A piękno i wiek wcale nie stoją ze sobą w sprzeczności. Dowodem na to jest 82-letnia Carmen Dell’Orefice.

carmenŹródło: kliknij w zdjęcie i zobacz

Comments (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.